Poznaj swoje moce w akcji baner Rety Kobiety
Kobiece miejsca mocy,Pod prąd

Poznaj MOCE w akcji, czyli o pewności siebie u dzieci

Co byłoby, gdyby zamiast skupiać się na swoich brakach, bazowalibyśmy na mocnych stronach? A gdyby już w szkole podstawowej wzmacniać pewność siebie dzieci, doceniać ich talenty i uczyć współpracy? Mamy na to wpływ! To właśnie robi  Fundacja Kosmos dla Dziewczynek, twórca niezwykłej inicjatywy – programu “Poznaj swoje MOCE w akcji!”.

Talenty mogą okazać się ciekawe i zaskakujące

Przykłady? Moc pomysłów, integracji, organizacji lub testowania. Każde dziecko ma jakiś talent. Mocne strony dzieci nazwała i wytypowała dr Agnieszka Wojnarowska, psycholożka i badaczka. Nazwa talentu brzmi nietypowo lub abstrakcyjnie? Ekspertka opracowała je na podstawie metodologii Clifton Strenghts Finder, czyli popularnych talentów Gallupa. Jeśli kiedykolwiek miałaś okazję robić ten test, nazwy mocnych stron były dość ciekawe (np. Zbieranie, Aktywator, Czar, Bliskość). Zagłębienie się w pracę nad talentami owocuje większą produktywnością, zaangażowaniem, satysfakcją z pracy i życia osobistego, a przede wszystkim poczuciem, że rozwijasz się w zgodzie ze sobą. 

Zadbajmy o talenty dzieci już teraz, a wyrosną z nich silne osoby w przyszłości!

Pewność siebie dzieci

Klasa szkolna. Jest głośno. Kilka osób się przekrzykuje, niektóre siedzą cicho, inne są znudzone. Zadanie w grupie wykonuje tylko jedna lub dwie osoby. Czy Ty też masz takie doświadczenia? Ta sytuacja nie wynika z tego, że dzieci są “jakieś” [miejsce na wartościujące przymiotniki]. Chodzi bardziej o to, że nikt ich nie poprowadził w odpowiedni sposób. Dzieci mogą nie wiedzieć, czego dokładnie potrzebują albo nikt ich o to nie zapytał.

To teraz zapytajmy:

Co zrobić, żeby dzieciom pracowało się lepiej w grupie? I żeby potem mogły osiągać cele w życiu zawodowym i osobistym? A przede wszystkim:

żeby “czuły siebie” i wiedziały, w czym są dobre i były szczęśliwe?

Gdy padną odpowiedzi, dzieci zyskają zasoby. Wtedy nie powali ich trawa. A jeśli piasek im sypnie w oczy, to szybko go stamtąd wymiotą. I pójdą do przodu. Zmęczone, ale nie złamane.

Bezpłatne warsztaty wzmacniania talentów dzieci

Fundacja Kosmos dla Dziewczynek organizuje nową akcję edukacyjną pod hasłem “Poznaj swoje MOCE w akcji”. To darmowe warsztaty organizowane w szkołach podstawowych w klasach 1-6 dla dziewczynek i chłopców. Celem jest odkrycie mocnych stron dzieci podczas zajęć w grupie równieśniczej, czyli “w akcji”. 

Dzięki temu dzieci:

 • odkryją swoje naturalne zdolności i siły, które ujawniają się podczas pracy zespołowej,
 • dowiadują się, jakie unikalne wartości wnosi każdy z nich do grupy rówieśniczej,
 • zrozumieją, że każda zdolność jest cenna i potrzebna w zespole, 
 • poznają i docenią moce innych, dzięki czemu otworzą się na różnorodność w grupie,
 • uświadomią sobie, że w różnych sytuacjach grupowych mogą wykorzystywać różnorodne zdolności,
 • odkryją i rozwiną swoje zdolności w praktyce,
 • poczują się dostrzeżeni i wartościowi,
 • zbudują pewność siebie oraz poczucie sprawczości i współdziałania z innymi.

Jak odkryć mocne strony dzieci?

Warsztaty bazują na autorskim teście „Poznaj swoje moce w akcji”, narzędziu dostosowanym do pracy dzieci we wszelkiego rodzaju grupach. 

Ekspertka dr Agnieszka Wojnarowska dopasowała treści i konstrukcję testu do możliwości percepcji dzieci w wieku 7–12 lat. Dodatkowe materiały przygotowała Kalina Kabat. 

Opisy mocy Fundacja Kosmos dla Dziewczynek

Źródło: materiały Fundacji Kosmos dla Dziewczynek

Bardzo podoba mi się koncentracja na dzieciach i dawaniu im “wędki”, do której będą miały dostęp cały czas. Gdy dowiedzą się, jakie są ich mocne strony, pomoże im to w nauce, życiu zawodowym czy spełnianiu marzeń. Będzie rodzajem kompasu na życiowej, czasem zakręconej drodze.

Jak można skorzystać z warsztatów?

Materiały, które przygotowała Fundacja, są skierowane do nauczycieli/ek i dyrektorów/ek szkół podstawowych (klas 1-6). To scenariusze lekcji, karty mocy, inspiracje, wideo, planer i dodatkowe materiały dostępne po zapisie na newsletter.

Jeśli znasz nauczyciela_lkę, prześlij mu ten artykuł. 🙂 A może nią jesteś? 

Fundacja Kosmos dla Dziewczynek: poznaj ją!

To pierwsza w Polsce fundacja zajmująca się dziewczyńskością, czyli wzmacnianiem wiary dziewczynek w siebie i wspieraniem ich rozwoju. Kluczem jest to, żeby dziewczynki były sprawcze i pewne siebie. Jak wiadomo, nie mają łatwo w świecie, a jednym z głównych problemów jest brak wiary w siebie. Czy wiesz, że co czwarta dziewczynka w wieku 7–9 lat ma wątpliwości, czy lepiej być dziewczynką, czy chłopcem*? 

Dlatego Fundacja organizuje szereg różnych ważnych inicjatyw:

 • publikuje mądre, autorskie treści,
 • prowadzi portal wiedzy dla dorosłych o dziewczyńskości,
 • realizuje warsztaty i programy edukacyjne dla dzieci,
 • prowadzi think thank i rozpowszechnia rzetelną wiedzę na temat dziewczynek.

*Badania ze strony kosmosdladziewczynek.pl

A jaka Ty byłaś jako dziewczynką? Wierzyłaś w siebie? Może chcesz czegoś dobrego dla swojej córki? Podziel się komentarzem, jeśli chcesz. 🙂

Możesz również polubić…