Rety kobiety wendo siła kobiet 1200x628 (1)
Kobiety-kastety

Wendo: znajdź swoją wewnętrzną siłę cz. 2

Gdy tylko zobaczyłam ogłoszenie o warsztaty samoobrony metodą WenDo, od razu się zapisałam! Nauka ciosów w bezpieczny sposób, praca nad asertywnością i rozmowy o wizerunku kobiet w społeczeństwie, to coś, co tygrysice lubią najbardziej! A jeśli jeszcze dołoży się do tego humor, to masz tort z wisienką. 

Wendo poznałam niemal 10 lat temu, kiedy byłam na warsztatach Agaty Teutsch, fundatorki Fundacji Autonomii oraz Katarzyny Żeglickiej. To doświadczenie “zostało” we mnie na tyle mocno, że stało się jednym z powodów założenia bloga. Zachciało mi się poszukiwać źródeł kobiecej mocy. I naturalnie poprowadziło mnie na kolejne warsztaty w Autonomii. 🙂 

Przeczytaj pierwszą część wpisu o kobiecej mocy WenDo.

Wendo: co to jest i na czym polega?

Metoda WenDo powstała w latach 60. w Kanadzie. Stworzyły ją imigrantki, które borykały się z przekraczaniem ich granic. WenDo w wolnym tłumaczeniu oznacza “drogę kobiet”, a w praktyce to metoda prewencji przemocy. Chodzi tutaj o kontekst społeczno-kulturowy funkcjonowania kobiet, czyli o kulturę patriatrchalną. 

Cytując raport Autonomii, WenDo, to:

Jedyna w Polsce metoda samoobrony i asertywności opracowana przez kobiety i dla kobiet, która łączy metody samoobrony fizycznej i psychicznej. Umiejętności zdobyte na WenDo są przydatne zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. 

Raport Fundacji Autonomia

WenDo jest kompleksowym podejściem, łączy elementy fizyczne oraz trening mentalny, czyli naukę asertywności i budowania swoich granic. Uczymy się skutecznych reakcji na ciosy, tzn. nawet w sytuacji gdy napastnik stoi bardzo blisko, jesteśmy w stanie zareagować i się obronić. WenDo, na którym byłam, prowadziły Olga Łaniewska oraz Olga Pukhouskaya z Autonomii. 

Zajęcia WenDo: od czego się zaczyna?

Zanim zaczną się zajęcia, ustalamy kontrakt. Jeśli miałyście kiedyś okazję brać udział w szkoleniach, to zasada jest podobna. Grupa wspólnie ustala rzeczy, na które się zgadza podczas zajęć. Jednocześniej też wyklucza niepożądane sytuacje czy zachowania. Zanim do tego dojdzie, rozmawiamy wspólnie w grupie, jak rozumiemy dane zasady. To też bardzo ciekawy element, bo przecież każda kobieta i może całkiem inaczej odbierać dane sytuacje. Celem kontraktu jest ustalenie pewnych ram, aby czuć się bezpiecznie i swobodnie. Atmosfera sprzyja otwartości, rozmowie i integracji. Wiele uczestniczek przyszło z polecenia koleżanek, co pomaga tworzyć wspólnotę kobiecych doświadczeń i wzajemnie się od siebie uczyć. Jest też czas na gry i zabawy, które pomagają grupie lepiej się poznać. 

Cios i Głos Kobiet

Podczas zajęć ćwiczymy także ciosy, które mają na celu uderzanie uderzanie “w łapę”, czyli rodzaj twardej rękawicy. Chodzi o koncentrację, budowanie “mentalu” i odzyskanie swoich sił. Czym to się różni od zwykłego uderzania w rękawicę? Otóż nie uderza się “w łapę”, tylko “przez nią”, czyli wyobrażamy sobie ruch pięścią, który “przechodzi” przez przeszkodę i nie zatrzymuje się na niej. Cel jest dużo niżej niż widzisz przeszkodę.

Kluczowe jest to, żeby wykonywać  to ćwiczenie z głosem. Jak? W trakcie krzyczysz HA! Wydobywaj dźwięk z siebie i nie myśl o tym, jak to wygląda [wiem, że teraz właśnie o tym pomyślałaś, to naturalne]. Nie musisz mieć pięknego głosu czy umieć śpiewać. Twój głos jest dobry taki, jaki jest. I każda z nas potrafi go wydobyć, choć w różnym tempie.

Warsztaty WenDo od kuchni 

Brzmi skomplikowanie, ale ćwiczenia pod okiem trenerek naprawdę dają efekty. Mało tego, nie musisz być silna fizycznie! Ty tę siłę w sobie po prostu masz, niezależnie od wieku, wagi, kondycji czy stanu zdrowia. A warsztaty Wendo właśnie Ci to uświadamiają. 

Jak to wygląda w praktyce? Zobacz filmik z innych zajęć WenDo dostępny na YouTube. 

Sceny z życia codziennego

Drugi, ważny aspekt WenDo, to ćwiczenie asertywności w życiu codziennym. Czy ktoś kiedyś nie uszanował Twojego zdania, trudno Ci mówić NIE lub prosić o pomoc? Jeśli odpowiedziałaś twierdząco na minium 2 pytania, to takie zajęcia są dla Ciebie. 

Co się dzieje w tej części?

Wcielamy się w role, w których jedna osoba przekracza granice, a druga ma za zadanie je chronić. To są prawdziwe sytuacje z życia, które mogą spotkać każdą z nas. Możliwość przećwiczenia odpowiedzi i praca nad reakcjami własnego ciała pozwalają poczuć się bezpieczniej.

Przemoc zaczyna się na długo wcześniej przed atakiem słownym, fizycznym czy emocjonalnym. Zajęcia WenDo pomagają sobie uświadomić, że na wiele rzeczy mamy wpływ i nie musimy płynąć z prądem.

Gdy traktuję dobrze siebie, zwiększam szansę, że inni również uszanują moje granice. Nie wszyscy muszą mnie lubić. Ważne jednak, żebym ja lubiła siebie. Od tego zaczynają się wszystkie zmiany.

Czemu jesteś taka niemiła?

Podczas zajęć nie brakowało rozmów, śmiechu, a także wielu przemyśleń wypowiadanych na głos lub w duchu. Poznałyśmy również sylwetki kilku inspirujących kobiet, rozmawiałyśmy o tym, co i kto wpływa na pozycję kobiet w społeczeństwie. 

Kilka z nas usłyszało: Kiedyś to byłaś miła, co się z Tobą stało? Jak rozumieć “niemiła”? Bardzo często słyszymy to zdanie w kontekście stawiania granic. Czy do tej pory weekendy spędzałaś z dziećmi, brałaś nadgodziny czy wyręczałaś innych w obowiązkach? A jednak  przestałaś? 

Z tej perspektywy “miła” oznaczało: “da się z nią wszystko zrobić”, “ona nigdy nie odmawia pomocy” czy “można jej wejść na głowę”. 

Jeśli w podobnych sytuacjach słyszysz, że jesteś niemiła, potraktuj to jako komplement – przekonują trenerki. 

Samoobrona kobiet: co Ci to da?

Punktem kulminacyjnym zajęć jest przebijanie deski dębowej przy pomocy swojej ręki i wyuczonego ciosu. Okazuje się, że każda (!) z nas jest w stanie to zrobić. To symbol, który pokazuje siłę psychiczną. I jednocześnie namacalny dowód tego, że siła znajduje się w podejściu, głosie, postawie. Nie musisz wyglądać jak Arnold Schwarzenegger czy Anna Lewandowska.

deska wendo rety kobiety

WenDo to wstęp do pogłębionej pracy nad sobą w kontekście świadomości ciała, umysłu i budowania pewności siebie. Powinnyśmy się tego uczyć w szkole, prawda? 

WenDo lekiem na overthinking

I jeszcze jedna, ważna rzecz. Jeśli dotyczy Cię nadmierne rozmyślanie (overthinking), może Ci pomóc podejście: teraz dzieje się to i podejmuję decyzję taką i taką. Stop. Nie tworzę miliona scenariuszy w głowie pod tytułem: Co się stanie, jeśli ona zareaguje tak i tak? Co ja wtedy zrobię? A jeśli to będzie źle odebrane? I co się wydarzy?

Minusem takiego podejścia jest zatrzymanie w działaniu i popadanie w lęk. Jak to powiedziała jedna z trenerek:

Zamiast budować drzewo decyzyjne, skoncentruj się na jednej rzeczy, którą teraz robisz. Nie przewidzisz, jakie dokładnie będą tego konsekwencje. Kolejną decyzję podejmiesz później i będziesz reagowała na bieżąco.

Ewa

To mnie bardzo pomogło. Kobiety są wychowywane w poczuciu bycia miłą i odpowiedzialną za innych. O sobie myśli się na ostatnim miejscu. Tymczasem “życie w zawieszeniu” odbiera sprawczość. Tak naprawdę każdy nas kiedyś oceni. Nie zawsze to będzie zgodne z tym, co myślimy na swój temat. Nie zawsze okaże się karmiące, bo ludzie są różni. Można jednak zmienić swój sposób reakcji na krytykę.

rollup-autonomia-rety-kobiety-wendo

Pewność siebie kobiet i dziewczynek w Polsce: kilka badań

A dlaczego samoobrona kobiet, a nie mężczyzn? Ze względu na zatrważające statystyki dotyczące przemocy i braku wiary w siebie dziewczynek i kobiet. 

Czy wiesz, że aż 81%* dziewcząt w Polsce boryka się z niską samooceną, a co czwarta dziewczynka w wieku 7–9 lat zastanawia się, czy lepiej byłoby być chłopcem? Z dziewczynek wyrastają kobiety. Dlatego tak ważne jest budowanie pewności siebie. 

Przeczytaj reportaż o przemocy ekonomicznej wobec kobiet 

Źródło: Te dane pochodzą z programu „Dove Self-Esteem – Budowanie pozytywnej samooceny” z 2018 roku oraz z raportu Fundacji Edukacyjnej Perspektywy i firmy Siemens z 2015 roku, cytowanych przez Fundację Kosmos dla Dziewczynek na ich oficjalnej stronie internetowej​.

***

Co o tym sądzisz? Słyszałaś kiedyś o WenDo? A może brałaś udział w warsztatach samoobrony lub po prostu interesuje Cię tematyka wzmacniania pewności siebie i asertywności? 

Skomentuj! 🙂

Możesz również polubić…