7 greckich bogiń. Psychozabawa
Ciało&Dusza

7 greckich bogiń: z którą się utożsamiasz? [Psychozabawa]

Czy mitologia grecka może nam w czymś pomóc poza opanowaniem materiału w szkole lub na studiach? Jean Shinoda Bolen, profesorka psychiatrii i psychoterapeutka jungowska, posłużyła się motywem greckich bogiń do rozpoznania archetypów drzemiących w kobietach i uświadomienia sobie własnych potencjałów i ograniczeń. Czas na psychozabawę! 

Jeśli lubicie inspirujące podsumowania, ciekawostki, to coś dla Was. Mitologia grecka nie pasjonowała mnie aż tak bardzo, myliłam bogów i trudno mi było zrozumieć podejmowane przez nich decyzje. Prof. Bolen w swojej książce: “Boginiczne aspekty dojrzałej kobiecości” odczarowała tę wiedzę i zaskoczyła mnie. Ta pozycja jest kontynuacją kultowych “Bogiń w każdej kobiecie: Nowej psychologii kobiet” z 1984 roku, która opisywała dwie perspektywy wpływające na psychologię kobiet: archetypy nieświadomości zbiorowej (jungowska) oraz stereotypy kulturowe (feministyczna). Te głęboko zakorzenione kulturowe i psychologiczne aspekty wpływały na styl życia, światopogląd, wybory, zainteresowania kobiet. “Boginiczne… ” są rozbudowane o kolejne etapy życia kobiety, szczególnie etap “wiedźmy”, czyli wiek po menopauzie, który ma tutaj znaczenie symboliczne, psychologiczne i duchowe. To okres, kiedy kobieta dysponuje inną energią, a na swoje życie może spojrzeć z dystansu i przewartościować różne decyzje. Nie musimy jednak czekać aż do tego czasu! Mnóstwo rzeczy można zrobić już teraz!

Uwaga: ciekawostka na końcu artykułu!

Eureka!

Olśniło mnie, a może po prostu “dostałam” wglądu? 🙂 Nie tylko mnie, ponieważ książka cieszyła się ogromnym zainteresowaniem czytelniczek, które silnie utożsamiały się z przekazem Bolen. Sama autorka mówi, że książka wykroczyła poza zwykły poradnik psychologiczny i stała się ważną częścią kobiecego ruchu duchowego w USA.

Dlaczego greckie boginie?

Greckie boginie urzędowały na patriarchalnym Olimpie, gdzie musiały sobie radzić sobie na wiele sposobów. Tam wchodziły w różne relacje, zmagały się z trudnościami, dominacją mężczyzn, szukaniem swoich granic. Ten świat jest bliski naszemu, dlatego wiele dzisiejszych kobiet odnajdzie się w tych opisach.

Instrukcja

Tego wpisu nie można oczywiście traktować jako profesjonalnej porady psychologicznej – to zostawmy specjalistom. Nie twierdzę też, że musimy wejść w jakąś “szufladkę” i w ten sposób odnaleźć się we współczesnym świecie, lecząc po drodze swoje problemy. Archetypy bogiń są tutaj indywidualnym wrodzonym wzorcem, ale nie muszą determinować naszych wyborów. Na poszczególnych etapach życia mogą nas reprezentować różne boginie. W każdej kobiecie jest aspekt męski i żeński (jing i jang, u Junga anima i animus). Jung wyjaśnia różnicę między wzorcami archetypowymi a aktywnymi archetypami na przykładzie kryształów formujących się w roztworze danej substancji. Te pierwsze to niewidzialny wzorzec, a aktywny archetyp ujawnia się w momencie zaistnienia odpowiednich warunków (kryształ może przybrać różne kształty). Zatem decyzje podejmujemy my!

Jak wziąć udział w zabawie?

Przeczytaj opisy wszystkich bogiń. Jeśli zgadzasz się (świadomie lub podświadomie) z większą częścią w danym opisie (lub opisach), znalazłaś swój archetyp bogini! Może też być ich kilka. To co, gotowa?

Ciekawostka 

“Bogini” uosabia tutaj oczywiście nie gwiazdę filmową, a żeński aspekt boskości. Chodzi tu o dostrzeżenie związku pomiędzy archetypem bogini a jej symbolem lub wizerunkiem. A konkretnie doznanie połączenia między psychicznym a duchowym znaczeniem danego archetypu bogini. Pomoże to zrozumieć, w jaki proces i jak głęboko jesteśmy zaangażowane na danym etapie życia i poszukać drogi, która najbardziej nam służy (o ile chcemy i możemy to zrobić). Wtedy ma to sens, prawda? 🙂

 1. Artemida – bogini łowów i księżyca. Siostra, feministka, kobieta sukcesu

Córka Zeusa i Leto. Jej symbolem jest sierp przybywającego księżyca. Królestwo Artemidy to ziemia. Bogini dzikiej przyrody, symbol niezależnego kobiecego ducha. Zeus zapewnił jej możliwość samodzielnego dokonywania wyborów, autonomię i gwarancję braku przemocy ze strony innych bogów. Pierwsza z bogiń dziewiczych (dwie pozostałe to Atena i Hestia), ponieważ zachowały niewinność i odporność na moc Afrodyty. Boginie dziewicze mają skoncentrowaną świadomość.

Jeśli:

 • Wolność, sprawiedliwość i równouprawnienie stoją u Ciebie najwyżej w hierarchii wartości
 • Lubisz działać niezależnie i jasno mówić, do czego dążysz
 • Masz poczucie siostrzanej więzi z innymi kobietami
 • Lubisz pomagać ludziom i bez namysłu ich ochraniać
 • Srogo karzesz tych, którzy Cię obrażają
 • Uwielbiasz włóczyć się z plecakiem
 • Jeździsz konno
 • Czujesz namacalną, duchową więź z naturą
 • Lubisz rywalizację
 • Jesteś dobra w grach zespołowych
 • Dorosłe Artemidy mają potencjał do bycia aktywistką.

Twój cień:

Wściekłość i ranienie, a nawet niszczenie innych (szczególnie seksistów, ale też kobiet, które nie są wystarczająco zaangażowane w jakąś wspólną sprawę).

Jak przepracować Cień?

Kiedy zaangażujesz się w różne role, dojrzewasz i zaczynasz rozwijać w sobie współczucie. Jeśli Artemida nie doświadczy bólu, emocjonalnej straty czy też jakiegoś rodzaju zależności, trudno jej będzie empatyzować z drugą osobą i przyjąć, że w niektórych sytuacjach jest bezbronna. Na szczęście Artemida jest skłonna do refleksji i ma wyrzuty sumienia, dlatego wraz z wiekiem nabywa pokory.

Ciekawostka

Małżeństwo nie zawsze jest dla niej spełnieniem marzeń, ale to nie znaczy, że nie potrafi stworzyć trwałego związku. Często zdobywa pełną autonomię po 50., nie znosi narzucania światopoglądu czy ograniczania wolności. W pracy również ceni sobie wolność, ale odnajdzie się w hierarchicznej strukturze pod warunkiem, że będzie miała swobodę działania na swoim stanowisku. Jako wiedźma ma zazwyczaj dobre relacje z wnukami. Natura przynosi jej ukojenie i uczy cierpliwości. Potencjał tej bogini może uwolnić się w młodości, średnim wieku lub w fazie wiedźmy.

 1. Atena – bogini mądrości i rzemiosła. Taktyczna, wojowniczka, rękodzielniczka

Córka Zeusa i Metydy. Jej symbolem jest sowa. Atena była opiekunką miast, patronką wojowników, tkaczy, zdunów, krawców, tkaczy. Wyróżniała się pragmatyzmem i praktycznością.

Cechy i predyspozycje:

 • Doskonale idzie Ci nie tylko planowanie, ale także realizacja planów oraz wyciąganie wniosków
 • W dzisiejszym świecie możesz być np. managerką korporacji, prawniczką, szefową działu, specjalistką ds. marketingu (masz zdolności przywódcze)
 • Ważne są dla Ciebie sojusze, które stanowią element dobrze przemyślanej strategii
 • Kierujesz się bardziej umysłem niż sercem
 • W sytuacjach stresowych myślisz logicznie, racjonalnie i zachowujesz zimną krew
 • Zdarzają się Ateny – córeczki tatusiów, które wybierają mężczyzn, pełniących funkcję kierowników lub będących silnymi osobowościami. Pomagają tym mężczyznom, podpowiadając im strategiczne rozwiązania
 • Dzięki ruchom kobiecym Ateny niefeministki dostały się do świata dostępnego wcześniej jedynie dla mężczyzn i zajęły wysokie stanowiska w rządzie, biznesie, na uczelniach czy w wojsku.

Twój Cień:

Obok taktyki i dyplomacji może pojawiać się u Ciebie bezwzględność. Wiele Aten broni autorytetu i przywileju władzy, nawet za cenę kłamstwa czy braku sprawiedliwości. To wojowniczka, która walczy po to, żeby wygrać, przez co może zaniedbać inne sfery życia, szczególnie bliskie relacje z innymi.

Jak przepracować Cień?

Styczność z trudnymi wydarzeniami daje Atenie do zrozumienia, że mogła ranić inne osoby. Pomagają autorefleksja i zgoda na odczuwanie cierpienia, które mogą przetransformować charakter Ateny. Kolejną rzeczą jest połączenie się ze swoją kobiecością i stopniowe otwarcie na emocje tak, aby uspokoić swoje wewnętrzne dziecko.

Ciekawostka

Atena w wieku wiedźmy może chętnie angażować się w wolontariat, stać się mentorką dla innych. Lubi angażować się w życie kulturalne, społeczne czy też organizować różne wydarzenia.

 1. Hestia – bogini ogniska domowego i świątyń. Opiekunka domowego ogniska, kobieta anonimowa

Córka Kronosa i Rei. Najmniej znana z pierwszej dwunastki bogów olimpijskich, niedoceniana. Przedstawiania często w świętym ogniu, bez wizerunku. Była ważnym symbolem dla Greków: świętej gościnności i nietykalności, które jednoczyły ludzi. To ostatnia bogini dziewicza, mimo że różni się od Artemidy i Ateny. Łączy ich to, że każda istnieje dla siebie i koncentruje się na tym, co dla niej ważne.

Cechy i predyspozycje:

 • W dzieciństwie możesz przejawiać cechy introwertyczne (i później również)
 • Zwracasz swoją świadomość do wnętrza w przeciwieństwie do Artemidy i Ateny
 • Z łatwością przychodzi Ci medytacja, modlitwa, kontemplacja
 • Cenisz sobie spokój i bezpieczeństwo
 • Masz rozwiniętą intuicję, ale też dystans do rzeczywistości
 • Lubisz przebywać w samotności
 • Masz cechy mędrczyni, które mogą też rozwinąć się w późniejszym wieku
 • Doskonale odnajdujesz się w małżeństwie
 • Lubisz tradycyjną rolę gospodyni domowej i jesteś mistrzynią w tworzeniu ciepłego domu, do którego wszyscy lubią wracać
 • W dawnych czasach Hestia dobrze czuła się we wspólnotach religijnych, klasztorach.

Twój Cień

Nie masz cienia, ale możesz mieć poczucie nieprzystosowania i bycia odmieńcem.

Ciekawostki

Hestia nie ma obsesyjnych lęków innych bogiń. Nie musi także mieć mężczyzny czy dzieci, nie zabiega o to. Dzięki temu, że jej wygląd nie jest dla niej najważniejszy, nie martwi się o zmarszczki, fałdki, cellulit. Hestia w fazie wiedźmy staje się niewidzialna w patriarchalnym społeczeństwie, ale to jej odpowiada. Czasami podejmuje dziwne dla innych decyzje, np. Rezygnuje z awansu czy wspólnego wyjazdu w góry, ponieważ nie lubi być na świeczniku i bardzo ceni sobie czas spędzany ze sobą.

 1. Hera – bogini małżeństwa, archetyp żony

Żona Zeusa, majestatyczna królowa. Patronka rodziny i jednocześnie kobieta mściwa, kłótliwa, zazdrosna. Zanim została żoną najsłynniejszego z bogów, była wielką boginią. Niestety jej mąż był kobieciarzem, furiatem i gwałcicielem, stale ją upokarzał. Hera też miała sporo za uszami: często okazywała złość wobec jego kochanek i ich dzieci. Hera, Demeter i Persefona należą do bogiń bezbronnych.

Jeśli:

  • Małżeństwo jest dla Ciebie świętością, do której wiedzie Cię wewnętrzna siła, a nie przymus
  • Ważna jest dla Ciebie więź emocjonalna, duchowa i psychiczna z partnerem
  • Trudno Ci być samej
  • Kluczowa jest dla Ciebie wierność partnera i to, jak traktuje małżeństwo lub stały związek
  • Twoje poczucie spełnienia i szczęścia zależą od tego, jak będzie wyglądać Twoje małżeństwo
  • Jeśli nigdy nie byłaś w stałym związku lub małżeństwie, możesz czuć rodzaj straty
  • Jeśli Twój związek jest dobry, wzrastasz duchowo i rozwijasz się, a Twój archetyp w pełni się realizuje
  • Masz skłonności do bycia lojalną wobec męża/partnera nawet wtedy, gdy na to nie zasługuje.

Twój Cień:

Jeśli spotkała Cię zdrada partnera, może opętać Cię zazdrość i chęć zemsty. Często obwiniasz inne kobiety. Chowasz w sobie urazę, rozgoryczenie i odcinasz się od ciała i duszy. Hera może stać się ofiarą w związku, a nawet przekładać związek nad dobro dzieci.

Jak przepracować Cień:

Trudne sytuacje często skłaniają Herę do podjęcia psychoterapii, dzięki której ma szansę przetransformować złość i znaleźć swoją ścieżkę. Najbardziej potrzebuje wglądu w siebie, choć jest to dla niej najtrudniejsze. Jeśli się tego nauczy, zmieni się na lepsze i przestanie pielęgnować urazy.

Ciekawostka

Wiele Her w późniejszym wieku po bardzo trudnych doświadczeniach dystansuje się od pierwotnej wściekłości i ma potencjał stania się mędrczynią. Jeśli jest sama, czuje wdzięczność za spędzone lata i za to, że będąc sama, dalej ma własną tożsamość (co nie zawsze jest dla niej oczywiste). Wtedy też pojawia się przestrzeń, żeby realizować siebie w innych aspektach niż związek. Uwielbia pracować z kimś w parze (niekoniecznie z mężczyzną). Dobrze odnajduje się w twórczych działaniach.

 1. Demeter – bogini zbóż. Archetyp matki

Demeter to uosobienie instynktu macierzyńskiego. Nie zdążyła ochronić córki przed gwałtem, sama również go doznała. Wpadła w depresję. Demeter jest umniejszoną wersją Wielkiej Bogini Matki, pokonanej i niezdolnej do obrony swoich córek.

Jeśli:

 • Myśl o dzieciach jest dla Ciebie priorytetem, czujesz to jako silny wewnętrzny impuls, domagający się spełnienia
 • Bycie matką wzbogaca Twoje życie wewnętrzne i zewnętrzne
 • Zastanów się, czy to Twoja potrzeba czy raczej otoczenia (przymuszane do macierzyństwa kobiety mogą czuć złość, wypalenie, a nawet wpaść w depresję czy współuzależnienie od rodziny)
 • Jeśli przekładasz macierzyństwo na później, możesz mieć obawy o zajście w ciążę (tak objawia się ten archetyp)
 • Jeśli już nie możesz mieć dzieci, pojawia się poczucie straty i pragnienie posiadania wnuków
 • Demeter może też realizować się w relacji mentor-uczeń (np. wieloletni uczeń odchodzi, a Demeter nie potrafi się z tym pogodzić).

Twój Cień:

To bardzo silny archetyp w patriarchalnym społeczeństwie. W okresie klimakterium Demeter często głęboko przeżywa odejście dzieci z domu. To rodzaj żałoby, który może sprawić, że kobieta staje się zaborcza, wtrąca się w życie dorosłych dzieci i wnuków. Bywa czasem nieznośna.

Jak przepracować Cień?

Psychoterapia pomoże Demeter rozeznać, że ma wpływ na swoje życie i może wybrać zmianę lub pogrążenie się w depresji. Jeśli zechce zrobić coś dla siebie, odkryje nowe cele życiowe, popracuje nad odbudowaniem związku. Ta zmiana wpłynie na pozostałe obszary jej życia i może stać się wspaniałą babcią, która wzmocni rodzinę swoją dobrą energią.

Ciekawostka

Demeter potrzebuje zasobów duchowych, żeby odnaleźć własną sprawczość i radość życia. Przede wszystkim potrzebuje zrozumieć, że nie uchroni innych od błędów czy cierpienia. Wsparcie może odnaleźć w towarzystwie mądrych przyjaciółek, w kręgach kobiet.

 1. Persefona – dziewica i władczyni podziemnego świata. Wieczna dziewczynka, wewnętrzna przewodniczka

Córka Demeter i Zeusa. Nazywana Korą, tzn. bezimienna dziewica, smukła i piękna bogini, “córeczka mamusi”. Przedstawiana często z owocami granatu.

Cechy i predyspozycje:

  • Jesteś bardzo atrakcyjna i czarująca
  • Nie do końca wiesz, kim tak naprawdę jesteś
  • Nie znasz jeszcze swoich silnych stron
  • Raczej dajesz się prowadzić niż prowadzisz
  • Jesteś spontaniczna, cieszysz się życiem
  • Bardzo łatwo przystosowujesz się do otoczenia
  • Potrafisz spełniać oczekiwania innych
  • Trudno Ci się jednak skupić na jednej rzeczy

Twój Cień:

Czujesz presję otoczenia, a jeśli jesteś po 30., możesz czuć się niedowartościowana i zagubiona. Trudno Ci wziąć pełną odpowiedzialność za siebie i własne czyny, często wydaje Ci się, że ludzie nie traktują Cię poważnie. Czasami za bardzo ufasz ludziom, zapominasz się i narażasz na niebezpieczeństwo, np. pogrążenie się w nałogach, depresję.

Jak przepracować Cień:

Gdy Persefona da sobie czas na zintegrowanie własnych wyborów i przeżyć, znajdzie w sobie siłę i mądrość, a także może stać się przewodniczką dla innych. Kręcą ją twórcze aktywności, np. pisanie, malowanie, aktorstwo, muzyka.

Ciekawostka

Persefona w fazie wiedźmy w pełni rozwija własne zasoby: empatię, ogromną wyobraźnię. Ma też dostęp do świadomości zbiorowej, co ją wyróżnia. Szczęśliwa Persefona kocha naturę i kulturę, ma w sobie cudowną małą dziewczynkę.

 1. Afrodyta – bogini miłości i piękna. Kochanka, kobieta kreatywna

Wyłoniła się z morza. Najbardziej pociągająca i magnetyczna ze wszystkich bogiń Olimpu. Wielu bogów prosiło ją o rękę. Jedyna bogini alchemiczna, czyli taka, która posiada moc nieodpartą i transformującą. Afrodyta lubi nawiązywać liczne relacje, ale nigdy nie spotkało jej upokorzenie czy gwałt.

Jeśli:

 • Lubisz angażować się w romanse
 • Masz świadomość wpływu na innych
 • Jesteś odważna i nie ruszają Cię opinie innych
 • Jesteś zaangażowana w to, co robisz
 • Uwielbiasz wszelkie kreatywne zajęcia, łatwo osiągasz flow
 • Wchodzisz w różnorodne relacje, bo lubisz pomagać (może jesteś czyjąś nauczycielką, terapeutką?)
 • Twoją motywacją do podejmowania się różnych działań może być chęć wewnętrznej przemiany (jak alchemik 🙂
 • Możesz mieć zdolność dostrzegania w innych ludziach ich wyjątkowych talentów
 • Często pomaga swojemu partnerowi/partnerce, dzięki czemu wznosi się on/ona na wyżyny
 • Ważna jest dla Ciebie niezależność seksualna. Szukasz intensywności, niekoniecznie stabilizacji. Nie masz oporów, żeby odejść od partnera, jeśli nie jesteś zadowolona ze związku. W patriarchalnym społeczeństwie jest to raczej piętnowane, a Afrodyta może być określana jako ladacznica lub dziwka.

Twój Cień:

Jeśli nie masz wglądu w siebie, instynkt seksualny może Cię zgubić lub narazić na wykorzystanie czy poniżenie. W przypadku nastolatek i młodych kobiet może objawiać się wczesnymi ciążami czy też naruszeniem poczucia własnej wartości. Bywasz także zapominalska, nie dotrzymujesz terminów.

Jak przepracować Cień:

Pod okiem psychoterapeuty warto popracować nad własnymi jakościami, zadbać o harmonię. Afrodycie łatwo przychodzi zintegrowanie z innymi archetypami, np. pełnymi świadomości Ateną czy Artemidą, dzięki czemu jej wybory są przemyślane. Seksualność związaną z kreatywnością można ukierunkować na twórcze aktywności, nie tłumiąc go zbytnio, ale i nie popadając w nimfomanię.

Ciekawostka

Archetyp Afrodyty nie gaśnie wraz z wiekiem. Ta wyjątkowa żywotność sprawia, że kobieta dobrze czuje się we własnym ciele, nawet jeśli się starzeje. W fazie wiedźmy ma szansę skupienia się na sobie i odnalezienia twórczych przepływów w różnych aktywnościach. Często również wchodzi w satysfakcjonujące związki w wieku pomenopauzalnym.

Źródło:

 1. S. Bolen “Boginiczne archetypy dojrzałej kobiecości”, tłum. Bożena Pierga, Wyd. Yemaya, 2016

Masz ochotę na więcej?

 1. Test na archetyp greckiej bogini http://www.goddessmeca.com/the-goddess-quiz/ (english)
 2. Test na dominujący archetyp (na podstawie koncepcji Junga): https://www.psychologistworld.com/tests/jung-archetype-quiz (english)

Którą boginię (lub boginie) masz w sobie? Podobał Ci się wpis? Udostępnij go. Wdzięczności!

***

[Współpraca] A teraz czas na coś wow!

Każda Bogini potrzebuje rozrywki i odpoczynku. Dlatego mam dla Ciebie propozycję: spraw sobie lub bliskiej osobie  oryginalny upominek z Prezentem marzeń. Masz do wyboru prezenty:

 • boginiczne SPA: masaże, zabiegi urodowe, floating,
 • wypady, które pozwolą Ci odpocząć i naładować akumulatory (w Polsce i za granicą),
 • kreatywne zajęcia, dzięki któym rozwiniesz swój potencjał (np. fotografia, moda, muzyka, taniec). Afrodyta byłaby zadowolona, prawda? 😉
 • sportowe wyzwania: coś dla Artemid (jazda konna, strzelanie) oraz wiele innych aktywności (wspinaczka, paintbal, sporty wodne i in.)
 • uczta dla podniebienia (kulinaria, degustacje, kursy kulinarne) – myślę, że Hera nimi nie pogardzi 🙂
 • prezenty dla dzieci i nastolatków – gokarty, lot paralotnią, Escape Room, papugarnia, wirtualna rzeczywistość – czyli emocje, radość i szaleństwo! Czy to szansa na odkrycie potencjału boginicznego w najmłodszych? Myślę, że tak 🙂

Trzeba przyznać, że to takie prezenty, które pamięta się na długo 🙂 Sama z nich korzystam i polecam Wam gorąco 🙂

Szeroki wybór z okazji różnych uroczystości, świąt oraz podział na miasta w całej Polsce.

Zachęcam do zakupu Prezentu marzeń!

Możesz również polubić…