Kobiety-kastety,Pod prąd

Psychozabawa na Dzień Kobiet. Do której kobiety-rakiety jesteś podobna? Cz. 1

Dzień Kobiet to dla mnie moment refleksji nad pozycją kobiet w społeczeństwie, edukacji, pracy, zdrowiu. Mimo że czekoladki i tulipany są miłe, to jednak tylko dodatek do codziennego życia. Kluczowe dla nas pytanie: w jakim miejscu jest dzisiaj kobieta w społeczeństwie? To też pytanie, jak widzę siebie i co mogę zrobić dla samej siebie? Dlatego dzisiaj będzie z przymrużeniem oka, ale edukacyjnie. Sprawdź, do jakiej kobiety jesteś podobna i weź udział w psychozabawie!

Wspaniałe Kobiety: wszystkiego dobrego!

Trudno nie zauważyć, że największą popularnością na moim blogu cieszy się wpis o boginkach greckich w formie psychozabawy. Poszukajmy teraz inspiracji w znanych działaczkach, artystkach, polityczkach i spróbujmy zobaczyć, które ich cechy osobowości pozwoliły dać się zapamiętać. To właśnie o nich myślimy, podziwiamy je, a ich talent nas urzeka. A przede wszystkim: drogie Kobiety, doceniajmy się, dbajmy o siebie, rozwijajmy i działajmy według własnych reguł. Samych wspaniałości i siły do walki z trudami codzienności. A teraz czas na zapnijcie pasy i czytamy! 

Te kobiety rakiety poruszyły świat

Virginia Woolf

Virginia Woolf

Virginia Woolf (1882-1941) była angielską pisarką, feministką i eseistką, uważaną za jedną z najważniejszych postaci literatury modernistycznej XX wieku. Autorka słynnego eseju feministycznego  “Własnego pokoju” o tym, że kobieta powinna mieć własne pieniądze i wykształcenie (1929), a także m.in. “Pani Dalloway”. Artystka wyprzedzała swoje czasy, ale też płaciła za to wysoką cenę. Cierpiała z powodu chorób psychicznych i popełniła samobójstwo.

Jaka była?

  • Inteligencja: Woolf była niezwykle inteligentna i błyskotliwa. Ukończyła prestiżowy uniwersytet w Cambridge, gdzie studiowała języki grecki i łaciński. Była również poliglotką i władała kilkoma językami obcymi.
  • Kreatywność: To niezwykle pomysłowa pisarka. Eksperymentowała z różnymi formami literackimi i słynęła ze swojego innowacyjnego stylu pisania jak strumień świadomości czy poetycki impresjonizm.
  • Wrażliwość: była bardzo wrażliwa na otaczający ją świat. Silnie odczuwała emocje i często doświadczała depresji i lęku. Dziś mówi się, że cierpiała na chorobę afektywną dwubiegunową.
  • Niezależność: Nie bała się łamać konwencji, żyła z kobietami. Opowiadała się za prawami kobiet i krytykowała patriarchat.
  • Perfekcjonizm: Woolf to perfekcjonistka, która bardzo dbała o jakość swoich tekstów. Często wielokrotnie poprawiała swoje utwory, dążąc do ideału.
  • Introspekcja: Pisarka była introspektywna i skłonna do analizowania swoich myśli i uczuć. W swoich powieściach i esejach często badała ludzką psychikę.

Humor: Miała dobre poczucie humoru i często wykorzystywała humor w swoich pismach.

Oprócz tych cech, Woolf była również:

  • Odważna: Woolf nie bała się poruszać w swoich pismach trudnych i kontrowersyjnych tematów, takich jak seksualność, pieniądze kobiet, śmierć.
  • Empatyczna: Woolf potrafiła wczuć się w sytuację innych ludzi i zrozumieć ich problemy.
  • Pesymistka: Woolf miała skłonność do pesymizmu i często patrzyła na świat z czarnej strony. 

Josephine Baker

Josephine Baker

Josephine Baker – (1906-1975) francuska tancerka, aktorka, piosenkarka, agentka francuskiego ruchu oporu pochodzenia afroamerykańskiego. Walczyła o prawa czarnoskórych. Była niezwykle charyzmatyczną i pewną siebie osobą o nietuzinkowej osobowości.

Cechowała ją:

  • Ekstrawersja: Uwielbiała występować przed publicznością i czerpała energię z kontaktów z ludźmi.
  • Otwartość na doświadczenia: Była odważna i chętna do podejmowania nowych wyzwań.
  • Optymizm: Miała pozytywne nastawienie do życia i potrafiła zarażać innych swoim entuzjazmem.
  • Spontaniczność: Nie bała się improwizować i działać pod wpływem impulsu.
  • Troska o innych: Była zaangażowana w działalność charytatywną i pomagała potrzebującym.
  • Siła charakteru: Potrafiła przeciwstawiać się przeciwnościom losu i walczyć o swoje cele.
  • Niezależność: Ceniła niezależność i samodzielność, co widać w jej życiu osobistym i zawodowym.
  • Talent artystyczny: Była utalentowaną piosenkarką, tancerką i aktorką.

Warto też wspomnieć, że:

  • Baker dorastała w biedzie i doświadczyła rasizmu, co miało wpływ na jej osobowość.
  • Była biseksualna, co w tamtych czasach było niezwykle trudne do zaakceptowania.
  • Stała się symbolem walki z rasizmem i dyskryminacją.

Podsumowując, Josephine Baker była ekstrawertyczką o nietuzinkowej osobowości. Cechowała ją charyzma, pewność siebie, otwartość na doświadczenia, optymizm, spontaniczność, troska o innych, siła charakteru, niezależność i talent artystyczny.

Cz. 2 wkrótce.

***

Dziękuję Wam za przeczytanie artykułu. Do której postaci jesteście najbardziej podobne? Oczywiście popatrzcie na to z przymrużeniem oka, tzn. każda z nas może być na różnym etapie w życiu i nie dla każdej pełne możliwości są dostępne (nie każda ma szansę zaistnieć). Jednak wiele z tych kobiet zmagało się z różnymi trudnościami, wynikającymi z pochodzenia, przynależności do rasy czy majątku. Na pewno też nie bez znaczenia jest łut szczęścia. Tymczasem – bierzmy z nich to, co najlepsze. Niech będą naszymi role models! 

Jeśli ten tekst Wam się spodobał, udostępnijcie go znajomym. Udanego Dnia Kobiet! 

Możesz również polubić…